Historie

Obec je pojmenována podle blízkého lesa Borku ve kterém jsou samé borovice.Vznik sídla však spadá do doby mnohem mladší a váže se k trase císařské silnice, která byla v letech 1753 až 1755 namísto dosavadního západnějšího směrování přes Kněžské Dvory a Hrdějovice přeložena přímo přes zmíněný les, patřící k hlubockému panství Schwarzenbergů. Na vrchnostenské pastvině při silnici byla roku 1805 postavena první chalupa, v letech 1812 až 1816 přibyly další tři a panská zájezdní hospoda, čímž byl položen základ budoucí obci. Osada byla pro nemajetnost svých prvních obyvatel v počátcích zvána Bída; tento název je poprvé doložen k roku 1820 (Na Bídě). V 19. století se užívala obě pojmenování, Bída i Borek, přičemž druhé z nich, které přece jen nebylo pociťováno jako hanlivé, nakonec nabylo vrchu a od počátku 20. století je jediným úředním názvem. Ve starších dobách nacházelo nemálo zdejších obyvatel obživu v hornictví, poněvadž od 40. let 19. století se u Borku těžila železná ruda a kaolín. Postupně se zvětšující sídlo nemělo vlastní katastrální území a po více než sto let spadalo dílem pod Hosín, z části též k Úsilnému a Hrdějovicím. Samostatnou obcí s vlastním katastrem se stal Borek teprve 16. května 1954. Růst obce trvá dodnes, přičemž v současnosti těží především z těsného sousedství Českých Budějovic.

Pamětihodnosti

• Bývalá schwarzenberská zájezdní hospoda čp. 1, klasicistní stavba z let 1815 až 1816
  • Pomník padlým v 1. světové válce z roku 1936
  • Dřevěná sloupková zvonička